Skip to Content

Prizes

University prizes are awarded for academic achievement in particular units or programs of study.

Applications are not required as students are nominated by the relevant Academic Faculty according to mid-year and final year academic results.

Prize Awarded for
ACE Egyptian Archaeology Prizefor proficiency in the unit AHIS390 Methods and Techniques of Egyptian Archaeology
ACE Egyptian Hieroglyphs A  Prizefor proficiency in the unit AHIS278 Egyptian Hieroglyphs A
ACE Egyptian Religion Prizefor proficiency in the unit AHIS380 Ancient Egyptian Religion
Ancient History 200-Level Prizefor the highest achievement in Ancient History at 200 Level
Ancient History Advanced Greek Prizefor the highest achievement in Advanced Greek
Ancient History Advanced Latin Prizefor the highest achievement in Advanced Latin
Ancient History Egypt and Near East Major Prizeproficiency in AHIS399 Capstone Unit: Egypt and the Near East
Ancient History Greece, Rome and Late Antiquity Major Prizeproficiency in AHIS339 Capstone Unit: Greece, Rome, Late Antiquity
Ancient History Honours Prizefor the highest achievement in the Ancient History Honours Program
Ancient History Prize for Intermediate Copticfor the highest achievement in Intermediate Coptic
Council of Christians & Jews Medalfor proficiency in the unit AHIS259 Classical Hebrew B
Kevin Lee Memorial Prizefor proficiency in the unit AHIS209 Ancient Greek B
Lynley Fox-Cumming Memorial Prizefor highest achievement in 300-level Ancient History units
Macquarie Ancient History Association Prizefor the best thesis in the Ancient History Honours program
MAHA Latin Prizefor proficiency in the unit AHIS219 Latin B
Michael Wills Prize in Ancient Historyfor proficiency in any 100-level Ancient History unit in the areas of Greek and Roman Studies
Society for the Study of Early Christianity Prizefor the highest achievement in a 200-level Early Christian and Jewish History unit
Telemachus Ancient History Mentor Program Antiquity's Heirs Prizefor the best performance in AHIS120 - Antiquity's Heirs: Barbarian Europe, Byzantium and Islam
Telemachus Ancient History Mentor Program Greek Heroes and Heroines Prizefor the best essay in AHMG101 - Greek Heroes and Heroines: From Achilles to Zorba
Telemachus Ancient History Mentor Program Introduction to Egyptian Archaeology Prizefor proficiency in the unit AHIS170 Egyptian Archaeology: An Introduction
Telemachus Ancient History Mentor Program Myth in the Ancient World Prizefor the best performance in AHIS140 - Myth in the Ancient World
Telemachus Ancient History Mentor Program Oikos and Polis Prizefor the best performance in AHIS100 - Greek Society 500-300 BC: Oikos and Polis
Telemachus Ancient History Mentor Program Republic to Empire Prizefor the best performance in AHIS110 - Rome: From Republic to Empire
Anthropology International Student Prizefor demonstration of a mastery of anthropological theory and/or methods by a Macquarie International student enrolled in either an undergraduate or postgraduate Anthropology Degree
Chandra Jayawardena Memorial Prize in 100-level Anthropologyfor proficiency in 100-level Anthropology units
Chandra Jayawardena Memorial Prize in 200-level Anthropologyfor proficiency in 200-level Anthropology units
Chandra Jayawardena Memorial Prize in 300-level Anthropology for proficiency in 300-level Anthropology units
Robert Norton Undergraduate Prizefor mastery of anthropological theory and/or methods in a 300-level Anthropology Department unit
Association of Heads of Independent Girls Schools Prizesfor proficiency by a female student in 100-level English
Australian Federation of Graduate Women NSW Prize for Englishfor proficiency by a female student in at least 2 units at 200-level English 
Barbara Knox Prizefor demonstrated literary ability in a 200-level Australian or English literature unit 
Elizabeth M. Liggins Prizefor excellence in the English Honours program
H.W. Piper Memorial Prize for excellence in the English Honours program
Marcella Ryan Memorial Prize for Medieval Studiesfor proficiency in a 200 or 300-level unit with substantial medieval content
Marjorie Robertson Prizefor proficiency in any of the units   ENGL201 Creative Writing 1: An Introduction; ENGL304 Creative Writing 2: Concept and Practice; and ENGL307 Creative Writing 3: Narrative Fiction
Northside Arts Festival Prizefor the best essay on a work of art in any artistic form, or on a topic in the field of aesthetics
Richard Madelaine Prizefor excellence in 300-level Literature units
AHEPA Prizefor outstanding performance in 200 or 300-level Modern Greek units
Argentinean Embassy Prizefor the best performance in advanced level Spanish and Latin American Studies
Australia-Japan Society Prizefor proficiency in 300-level Japanese and significant contribution to the study of Japan and future Japan-Australia relations
Austria Prizefor outstanding performance in 300-level German Studies units
Elisabeth Hervic Prizefor proficiency in 200 or 300-level French units
European Union Prizefor outstanding performance in 300-level European Union languages
Goethe Prizefor outstanding performance in 300-level German units
Italian Institute of Culture Prize for proficiency in 200 level Italian units
Italian Institute of Culture Prize for proficiency in 300 level Italian units
Krystyna Singler Prize for Polish Studiesfor proficiency in Polish studies
Lydia Yastreboff Memorial Prizefor the most deserving student in 100, 200 or 300-level Russian Studies
Mio Bryce prize for Honours Student Publicationfor the best publication by an Honours student in Japanese Studies
Narona/Family M & A Vidovic Prizefor outstanding performance in 100, 200 or 300-level Croatian units
Russian Ethnic Community Council of NSW Prizefor outstanding performance in 100, 200 or 300-level Russian units
Svetlana Borisovna Savina Memorial Prizefor outstanding performance in 200 or 300-level Russian units
T. Kong Prize for 100-Level Asian Languagesfor proficiency in 100-level Asian Language units with no prior knowledge of the language
Uruguayan Consulate General Prizefor the best performance in the Intermediate level in Spanish and Latin American Studies
Venezuelan Embassy Prizefor the best performance in the area of Spanish and Latin American Studies across the program offered by the Department of International Studies
Zygmunt Wszelaki Prize for proficiency in 200 or 300-level Polish units
Audrey Meaney Prize for Medieval or Renaissance Studiesfor proficiency in second or third year units relating to Medieval or Renaissance Studies
Bill Edmonds Prize for Modern European Historyfor proficiency in the unit MHIST221 or MHIST321 or any 200 or 300-level units in Modern History deemed to be substantively 'European' in content
Bruce Mansfield Prizefor proficiency in the Modern History Honours program
Harry Henderson Memorial Prizefor best performance in a 100-level Modern History unit
Irish Famine Memorial Prizefor an Honours thesis on an Irish or Irish-Australian topic or on a global problem in the modern world which might include famine, poverty, mass emigration, refugees or political upheaval
Jill Roe Prizefor proficiency in any 300-level History units
M J D Roberts Prizefor proficiency in any 200-level History units
Waratah Medalfor proficiency in an essay on Australian history
Australian Federation of Graduate Women NSW Prize for Historyfor proficiency by a female student in at least two 200-level History units (shared between an Ancient and Modern History student)
Women's Pioneer Society of Australasia Prize for proficiency in the unit MHIS109 The Making of Australia
Aisling Society Prizefor the best essay in Irish or Irish-Australian history or literature at 100, 200, 300 or 400-level or in the Master of Arts in the Department of Modern History or English
Greg Henderson Honours Prizefor best First Class Honours result in Philosophy
Philosophy at Macquarie OUA prizefor the best overall performance in Macquarie University Philosophy units undertaken through OUA
Logic Prizefor proficiency in either PHL134, Introductory Formal Logic or PHL137, Critical Thinking
Philosophy 'Levels' Awardfor proficiency in two or more 300-level Philosophy units in a year
Sophia Prizefor the best performance by a female student in 200-level Philosophy units
Tony Palma Prize for proficiency in the unit PHL131 Mind, Meaning and Metaphysics or PHL132 Philosophy, Morality and Society
Michael Wills Prize in International Politicsfor proficiency in the units POL 279 International Relations, POL 389 American Foreign Policy toward the Third World or POL 308 Australian Foreign Policy
Erma Whittington Prizefor outstanding performance in 300-level Gender Studies
Gender Studies Prizefor proficiency in the unit GEN110 Foundations in Gender Studies
R W Connell Prize for 100-level Sociologyfor proficiency in the unit SOC175 Australian and Global Societies: An Introduction to Sociology and SOC180 Sociology of Everyday Life
R W Connell Prize for 200-level Sociologyfor proficiency in the any two 200-level Sociology units
R W Connell Prize for 300-level Sociology for proficiency in the any two 300-level Sociology units
Stephen Shortus Memorial Prizefor the best essay submitted in any 200-level English, Modern History or Cultural Studies unit.
Best Honours Thesis in Indigenous Studies Prizefor the highest grade in an honours thesis in Indigenous Studies
Commencing Honours in Indigenous Studies Prizefor proficiency in the unit ABST 301, Pathways for Indigenous Studies
Indigenous Studies Prizefor the highest overall Grade Point Average in the core Indigenous Studies units ABST 100, ABST 200 and ABST 301